Црни бројки во регионот: Стапија на сила многу строги мерки, бројот на позитивни пациенти не опаѓа

од Берта Китинска

Денеска кај нас беа забележани  843 нови случаи, додека како последица на коронавирусот починаа 11 пациенти.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.110, бројката на оздравени пациенти е 94.275, на починати е 3.176, а бројот на активни случаи изнесува 8.659.

Србија

Во последните 24 часа во Србија биле тестирани 15.774 лица, од кои 4.071 биле позитивни, додека, за жал, починале 17 лица.

Од утре напладне до понеделник до 6 часот наутро во Србија се затвораат кафеани, кафулиња, трговски центри, и во градовите и во скијачките центри, а ќе работат само продавниците за храна, аптеките и бензиските пумпи.

Ваква одлука донесе поладнево Кризниот штаб откако бројот на новозаразени во земјата постојано е меѓу 3 и 4 илјади изминативе недели.

Епидемиологот Предраг Кон по седницата изјави дека од понеделник и средните училишта ќе се префрлат на онлајн часови, но останатите дејности се враќаат на нормална работа како и претходно.

Претходните денови Кон рече дека епидемиолошката состојба во Белград е катастрофална и дека ќе бара затворање на сите кафулиња и ресторани најмалку седум дена.

Црна Гора

Во последните 24 часа, пријавени се девет смртни случаи и 574 нови случаи во Црна Гора.Тестирани се 2.024 примероци за новиот корона вирус, а најголем број нови инфекции има во Подгорица – 192.Бројот на моментално активни е 8.903.

Спроведувањето на едемиолошките мерки во Црна Гора е контролирано и од припадници на Армијата, а државниот секретар во одделот за финансии, Јанко Одовиќ, изјави денеска дека ова треба да се толкува како „последниот чекор кон воведување на блокада“.

Албанија

Албанија вчера забележа 847 нови инфекции и 20 смртни случаи. Бројот на активни случаи е 35.792.

Бугарија

Во Бугарија биле тестирани 12.167 примероци, од кои 2.198 биле новоинфицирани, што е 18 проценти од испитаните. Повеќето од нив се во Софија – 607 година.Постојат 34.237 активни случаи.Пријавени се 98 смртни случаи.

Во БиХ, Федерацијата БиХ, Република Српска и округот Брчко, регистрирани се 621 ново заразено лице, што е значително помалку од вчера, кога имаше 910 од нив.28 пациенти починале, два повеќе од претходниот ден.Само во Федерацијата БиХ, регистрирани се 423 новозаболени лица од 2.299 тестирани лица, а 20 од нив починале. Има 6.673 активни случаи.

Во Република Српска се пријавени 176 позитивни лица од 668 тестирани, а седум пациенти починале.Округот Брчко бележи 22 ново позитивни лица од 57 тестирани и една смрт.

 

 

Слични содржини