Турските власти задржаа руски брод за жито за кој Украина вели дека е украден

од Берта Китинска

Турските царински власти задржаа руски товарен брод кој превезувал жито за кој Украина вели дека е украден, изјави денеска украинскиот амбасадор во Турција Васил Боднар.

„Целосно соработуваме. Бродот моментално стои на влезот на пристаништето, задржан од турските царински власти“, изјави Боднар на украинската национална телевизија, пренесе Ројтерс.

Слични содржини