ВАКА ИЗГЛЕДА РАЈОТ НА ЗЕМЈАТА: Топ 10 најубави плажи на светот! (ФОТО)

од Stefanija Kuzmanovska

Ве водиме на турнеја низ најубавите плажи на светот. Ако пандемијата на коронавирусот не спречи да патуваме, тоа не може да нè спречи барем виртуелно да ги посетуваме овие волшебни дестинации.

Уживајте во погледот на прекрасните, тивки плажи полни со зеленило и палми, кои со кристално чиста зелена или сина вода, се рај за сите посетители.

Сејшели

Една од најпознатите плажи со светло розев песок е Anse Source d’Argent на островот La Dig и претставува една од 115-те компоненти на овој архипелаг во Индискиот Океан. Тиркизната вода е релативно плитка и е заштитена од океанските бранови со гребен.

Малдиви

Малдивите се наоѓаат југозападно од Шри Ланка и се состои од 1.102 острови групирани во 26 атоли. Чистата сина вода е она што најмногу ги фасцинира посетителите.

Бора Бора

Ова е еден од волшебните острови на Француска Полинезија во Јужниот Пацифик. Долг е само 29 километри и лежи во заштитена лагуна, граничи со бели песочни брегови. Бора Бора го доби прекарот „романтичен остров“ благодарение на изолираните плажи, мирната атмосфера и интимните хотели.

Навагио, Закинтос

Песочната плажа Навагио, помеѓу високи карпи, се смета за една од најубавите – не само во Грција, туку и низ целиот свет. Ова не само поради неговата живописна локација, туку и поради кристално чистата вода што го опкружува овој дел од островот, а која привлекува многу туристи секој ден. Тука можете да стигнете само преку море, со патнички бродови кои се движат натаму. Дополнителна атракција е остатокот од бродот Панајотис напуштен на песок.

Плаја де Амор, Мексико

Љубовната плажа се наоѓа на островот Мариета, на западниот брег на Мексико. До неодамна беше затворена за туристи и во моментов ги привлекува сите со својата необична позиција во кружниот кратер. Интересно, ова не е ефект на природата, туку остаток од американските тестови за бомбардирање извршени на островот во почетокот на 20 век. Во моментов има природен резерват, а за да стигнете до плажата мора да имате посебна дозвола.

Бела плажа, Филипини

Кристално чиста вода и беспрекорен бел песок – ова се двете карактеристични одлики на оваа живописна плажа. Нема премногу кафулиња и ресторани, така што плажата не е преполна како другите места на островот, каде што туристичката инфраструктура е поразвиена. Совршено место за одмор.

Ланикаи, Хаваи

Палми кои ја красат плажата со бел песок, бујни тропски растенија и дневно убаво време е она што ја прави Ланикаи една од најубавите плажи на Хаваите. Брегот е заштитен од околниот корален гребен, што ги прави сурферите помирни. Водата е секогаш длабока и зелена, така што прави совршен пејзаж за слика како од разгледница.

Островот Фрејзер, Австралија

Сместен во сончевиот Квинсленд, 259 километри северо-источно од Бризбејн, островот Фрејзер е најголемиот песочен остров во светот и дом на прекрасни плажи. Се наоѓа на списокот на светско културно наследство на УНЕСКО и е сон на екологистите со 1.664 квадратни километри недопрен природен рај. Присутни тука се дождовни шуми со дрвја стари 1.000 години, кои никнуваат од песокот.

Сент Бартс

Еден од многуте острови во Карипското Море, Сент Бартс ги привлекува посетителите со мешавина од француски шик и релаксација на островот. Со прекрасни затскриени плажи, добра француска кујна и грандиозни хотели, овој тропски рај е популарен кај членовите на светскиот џет-сет. Островот е долг 13 километри и се граничи со 20 плажи и мали заливи со пливачи и љубители на сонце, прекрасна вода и бел песок.

Заливот на смоквата, Кипар

Заливот на смоквата е најубавата плажа на Кипар, а трета во светот. Името го добила по смоквата што е во близина од 17 век. Покрај чистата вода и ситен песок, оваа плажа нуди многу барови, кафулиња и ресторани на плажа. Плажата се наоѓа во Протарас, за која се вели дека е идеална за семеен одмор.

Слични содржини