За првпат јавно признаа: Колку навистина се ефикасни кинеските вакцини?

За првпат директорот на Кинескиот центар за инфективни болести, Гао Фу, призна во јавноста дека нивните вакцини имаат многу мала ефикасност. „Немаме многу високо ниво на заштита“, рече Фу на конференција во југозападниот град Ченгду.

Според него, владата размислува дали некои други вакцини треба да се користат во иднина во процесот на вакцинирање.

„Сега формално се разгледува дали треба да користиме различни вакцини од различни технички линии за процесот на имунизација“, рече Фу.

АП потсетува дека Пекинг дистрибуираше стотици милиони дози ширум светот во обид да ја наруши довербата во ефикасноста на вакцините како Фајзер и Бионтек, што е направено со нова mRNA технологија.

Исто така, се наведува дека другите кинески официјални лица не биле подготвени да ги коментираат зборовите на Фу, но откриле дека се работи на развој на вакцината против МРН.

„Вакцините за mRNA развиени во нашата земја исто така влегоа во фаза на клиничко испитување“, рече официјалниот претставник Ванг Хуакинг.

Мешање вакцини?
Експертите велат, според АП, дека мешањето вакцини или последователната имунизација може да ја зголеми ефикасноста.

Британски истражувачи проучуваат можна комбинација на Pfizer-BioNTech и традиционалната вакцина AstraZeneca. Вакцините направени од два државни производители на лекови, Синовац и Синофарм, се извезени во 22 земји, вклучувајќи ги Мексико, Турција, Индонезија, Унгарија, Бразил и Турција, соопшти Министерството за надворешни работи.

Истражувачите во Бразил откриле дека ефикасноста на вакцината Синовац во спречување на симптоматски инфекции е помала од 50,4%, близу до прагот од 50% на кој здравствените експерти велат дека вакцината е корисна. За споредба, се покажа дека Pfizer-BioNTech е ефикасен 97%.

Здравствените експерти велат дека кинеските вакцини нема да бидат продадени на САД, Западна Европа и Јапонија поради сложеноста на процесот на одобрување.

Портпаролот на синовите Лиу Пеиченг призна, според АП, дека се пронајдени различни нивоа на ефикасност, но рече дека тоа може да биде последица на возраста на луѓето во студијата, вирусот на вирусот и други фактори.

Тој исто така рече дека студиите веруваат дека заштитата „може да биде подобра“ ако времето помеѓу вакцинациите е подолго од сегашните 14 дена, но не даде индикации дека ова може да биде вообичаена практика.

Пекинг сè уште нема одобрено никаква странска вакцина за употреба во Кина. Гао не даде детали за можни промени во стратегијата, но ја наведе mRNA како можност.

„Секој треба да ги земе предвид придобивките од вакцината mRNA за човештвото“, рече Гао. „Треба внимателно да го следиме и да не го игнорираме само затоа што веќе имаме неколку видови вакцини.

loading...

Слични содржини