Почетна / Актуелно / Ердоган ќе се состане со Трамп na 16 и 17 мај

Ердоган ќе се состане со Трамп na 16 и 17 мај

 

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти денеска дека ќе одржи состанок со американскиот претседател Доналд Трамп на 16 и 17 мај, јави турската телевизија НТВ. 

– Ќе се состанам со американскиот претседател на 16-17 мај, наведе Ердоган.

Во синоќешното интервју за телевизијата Ал Џезира турскиот претседател објасни дека на средбата со неговиот американски колега ќе разговара на повеќе теми, вклучувајќи ја ситацијата во Сирија.