Абазовиќ: Имаше голема безбедносна закана за патријархот Порфиријe

од Vladimir Zorba

Истрагата ќе ги утврди деталите и фактите за безбедносните закани за време на устоличувањето на митрополитот Јоаникиe во Цетиње, изјави денеска црногорскиот вицепремиер Дритан Абазовиќ, додавајќи дека тоа станува голема безбедносна закана за водачот на СПЦ, што патријархот го потврди со својата изјава.

Oцени дека безбедносните служби го положиле големиот испит, додека од друга страна, како што вели, има горчлив вкус поврзан со целиот настан.

Абазовиќ за телевизијата „Нова С“ изјави дека нема случаи на непослушност во безбедносниот сектор, но дека има случаи на одредени емоционални флуктуации кај некои луѓе.

Безбедносниот сектор функционираше беспрекорно, тврди вицепремиерот на Црна Гора.

„Не дозволувам никој да обвинува луѓе за нешто што не им припаѓа. Секој што ќе одбие каква било задача ќе биде суспендиран “, рече Абазовиќ, пренесе Танјуг.

Тој посочи дека патријархот на Српската православна црква, Порфирије, е заштитена личност и обврска на полицијата е да го држи што подалеку од опасностите.

„Би ги прашал сите кој ќе излезе пред јавноста и граѓаните доколку нешто се случи со патријархот на СПЦ, ви велам дека никој нема да излезе освен мене. Не дозволувам на никаков начин да се фрли сенка врз ниту еден полицаец кој и покрај се излезе со најдобри резултати. Не сме горди на употребата на солзавец, но тука недостасува дијалог и политичка култура“, рече Абазовиќ.

Тој, исто така, рече дека државата не е таму за да утврди во која црква некој може да изврши верски обред, туку дека нејзината задача е да ги заштити уставните права.

Говорејќи за односите меѓу Црна Гора и Србија, Абазовиќ рече дека нивна решителност е да имаат многу поголема доверба, соработка и порелаксирани односи со Србија отколку што се сега.

Слични содржини