Актуелно
Почетна / Македонија / Албански медиуми: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ пред договор за влада со премиер Албанец

Албански медиуми: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ пред договор за влада со премиер Албанец

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го финализираа договорот за формирање нова Влада, објави порталот Лајм, повикувајќи се на партиски извори.

Фото: Локално.мк

Лајм пишува дека според нивните извори, единствената „задача“ на Христијан Мицкоски сега е да го убеди претседателот на Левица, Димитар Апасиев, да поддржи влада со премиер Албанец.

Истите извори за порталот велат дека Али Ахмети и Мицкоски се согласиле дека прв премиер ќе биде Лазар Еленовски, кој ќе се декларира и за Албанец и за Македонец.

loading...