БГНЕС: Македонскиот пожар се приближува кон Бугарија

од Vladimir Zorba

Пожарот, кој избувна во македонскиот град Пехчево, се приближува кон бугарската граница. Само 2 километри ја делат државната граница од пожарот, кој беснее веќе три дена на територијата на РС Македонија, јави дописникот на БГНЕС од регионот.

Во Благоевград, Симитли, па дури и Сандански вчера можеше да се намириса задушувачкиот чад од македонскиот пожар, пишува изданието

Пред половина час, Општина Симитли издаде предупредување до жителите на висорамнинските села – Сушица, Тросково, Брестово, Суострел – да бидат многу внимателни, па дури и да се симнат во градот Симитли што е можно поскоро.

Регионалниот гувернер на Благоевград, Николај Шушков во моментов патува во селото Дебочица. Постои опасност овој пожар да ја премине границата.

Слични содржини