Брнз: САД е уверена во европска иднина на Македонија, а и самата ЕУ

од Берта Китинска

Амбасадорката на САД во Република Северна Македонија Кејт Мари Брнз во емисијата „Само интервју“ изјави дека нашата земја и покрај препреките не треба да се откаже од патот кон преговорите со ЕУ.

-Јас верувам дека имате јасна перспектива кон членството, САД е уверена во вашата европска иднина, а и самата ЕУ. Најважно е што вашиот народ верува во  европската иднина. И нормално е изминатите настани да се фрустрирачки за вашиот народ, но не треба да се откажувате ова е еден маратон, но може да се постигне и јас верувам дека тоа ќе се случи, а во врска со НАТО не можам јас да кажам дали и зошто треба луѓето да бидат среќни и задоволни, но ќе речам дека откако влеговте во НАТО вашата земја бележи резултати, вели Брнз.

loading...

Слични содржини