Четврто олимписко финале по ред за „триколорите“

од Stefanija Kuzmanovska

Француските ракометари четврти пат по ред ќе играат за златниот олимписки медал во Токио.

До финалето, „триколорите“ се пласираа откако со совладаа Египет во полуфиналето со 27:23.

Египќаните издржаа одлично до финишот, а потоа последните неколку минути беа решавачки кога Французите Валентин Порте и Лудовик Фабрегас одиграа одлично и помогнаа Французите да се „одлепат“ на 25:21, а потоа се беше готово.

Французите до победата ги предводеа Дик Мем и Хуго Дескат со по пет гола, а голманот Винсент Жерар запиша дури 17 одбрани!

Египет беа предводени од Јахина Омар и Ахмед Ел-Ахмар со по пет гола.

Французите двапати по ред беа на победничкиот трон, во Пекинг во 2008 година и Лондон во 2012 година, додека во 2016 година во Рио де Жанеиро беа поразени од Данска во финалето.

Слични содржини