Дали Варуфакис од состанокот на Еврозоната си замина сам или го избркаа?

од Vladimir Zorba

 

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис бил отстранет , избркан од средбата на Еврогрупата во Брисел. Скандалозната вест е  распространета од грчките медиуми .Таа е спротивна на информациите претходно дека Варуфакис сам ја напуштил дискусијата.

20150627.jobycucfyt

Според светските агенции, министерот за финансии на Грција, Јанис Варуфакис ја напуштил седницата на Еврогрупата, откако предлогот на земјата за продолжување со неколку дена на истекување во вторникот утилитарално  било одобрено. Ова се потврдува и од зборовите на министерот за финансии на Германија, кој рече: “Грција ја напушти масата за преговори. Се наоѓаме во ситуација во која во вторник програмата за помош ќе биде завршена, бидејќи преговорите се завршени “. Додека набљудувачите се прашуваат што точно се случило на предметната  седница, самиот Варуфакис направи изненадувачки изјава. Тој изрази надеж дека и покрај одлуката за помош за Грција да не биде продолжена по 30 јуни, преговорите ќе продолжат. “Владата на Грција и пред се  се надева да склучи договор со доверителите и ќе се обидува да го постигне ова до последен момент – 30 јуни”, изјави грчкиот министер за финансии. Тој повторно појасни дека одбивањето на Атина на предлозите на доверителите се должи на тоа што тие не давале никаква надеж за склучување договор со Грција. “Тие водеа кон третиот меморандум.

Со овој предлог требаше да се водат преговорите  во ноември “, изјави Варуфакис. Освен тоа, тој ги повика сонародниците директно од Брисел да гласаат со “да” на референдумот, со “да” за договорот со доверителите. Аргументот е Грција да биде спасена и да остане дел од Европа и Еврозоната конечно.  Во меѓувреме грчкото радио “Вима ФМ” шири информацијата дека министерот за надворешни работи на Грција Драгасакис неодамна имал средби со влијателни политичари од странство , на кои се разговарало да се бламират  со преговорите со ЕУ и Грција да ја напушти како единствена валута, така и ЕУ воопшто.

Во исто време стана јасно премиерот на Грција Алексис Ципрас ја  известил германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд дека референдумот за кредитната програма ќе се оддржи, соопштил  дека извор од грчката влада, цитиран од АФП.

“Какваи  и одлука да заземе Еврогрупата, грчкиот народ ќе може да дише следната недела. Демократијата е основната вредност во Грција и референдумот ќе се одржи, што и да одлучи Еврогрупата “, им рекол Ципрас на  Меркел и на Оланд.

Слични содржини