Делта сојот доминантен во Словенија

од Stefanija Kuzmanovska

Во последните 24 часа, 106 случаи на инфекција со коронавирус се потврдени во Словенија. Нема смртни случаи, објави Владата.

Зголемувањето на бројот на новоинфицирани е последица на сè поприсутниот делта сој на коронавирусот.

Се проценува дека 871 случај на инфекција се активни во Словенија, а просечниот број на случаи на дневна основа во последната недела е 70, пренесува Хина. Е

пидемиолозите и здравствените власти велат дека Словенија оди во нов бран на епидемијата, кој е поврзан со ширење на позаразниот, сега доминантен дел сој.

Слични содржини