Единаесет града во земајва имаат по еден активен случај со ковид 19

од Берта Китинска

Поради стабилизација на епидемиолошката состојба на сила стапија нови ковид мерки.Граѓаните летово ќе може да се шетаат без маски на отворено воедно дозволено е и да се  организираат свадби и прослави со ограничен број на гости.

Бројот на активни носител на коронавирусот полека низ градовите се намалува. На листата на градови без ниту еден заразен случај се најде и градот Пехчево.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.304, бројката на оздравени пациенти е 148.798, на починати е 5.423, а бројот на активни случаи изнесува 1.083.

Без активни случаи се градовите:

Демир Капија 396, Активни 0

Пехчево 268, Активни 0

Дојран 132, Активни 0

Додека пак најмалку активни има во:

Македонска Каменица 249, Активни 5

Македонски Брод 359, Активни 3

Пробиштип 789, Активни 3

Валандово 666, Активни 1

Богданци 494, Активни 2

Крушево 490, Активни 4

Демир Хисар 397, Активни 3

Берово 1029, Активни 2

Крива Паланка 1219, Активни 3

Делчево 971, Активни 9

Дебар 940, Активни 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.304, бројката на оздравени пациенти е 148.798, на починати е 5.423, а бројот на активни случаи изнесува 1.083.

Слични содржини