Ѓоковиќ поради него сакаше да ја заврши кариерата – „тој е мојот најголем успех“

од Берта Китинска

Во 2010 година, Австриецот Јирген Мелцер беше причина Новак Ѓоковиќ да помисли да се откаже од тенисот.

Српскиот тенисер тогаш не успеа да се натпреварува со Рафаел Надал и Роџер Федерер.Мелцер уште еднаш се сети на моментот од пред 10 години.

Австриецот го победи Новак во четвртфиналето на Ролан Гарос со пресврт во резултатот од 0: 2 на 3: 2.

Тој удар беше многу болен за Ѓоковиќ .

“Можеби тој натпревар против Новак Ѓоковиќ е мојот најголем успех на еден натпревар. Но, тоа не е единствениот – ја паметам и победата против Федерер, Надал и Андреа Агаси. Имаше неколку “кул” натпревари во мојата кариера”.

Мелцер порано беше во Топ 10 во светот, а сега размислува да стави крај на својата кариера.

“Јас гледам на мојата кариера само позитивно. Ми беше чест да играм во ерата на “големата тројка” на Надал, Федерер и Ѓоковиќ. Имав и среќа да играм против Агаси и Тим Хенман. Многу сум горд што стигнав до првите 10 и ќе бидам. горд до крајот на својот живот “, рече Мелцер.

На крајот на својата кариера, Австриецот треба да стане спортски директор на Австриската тениска федерација.

loading...

Слични содржини