Актуелно
Почетна / Магазин / Наука и технологии / Google го претстави новиот Pixel смартфон

Google го претстави новиот Pixel смартфон

Google го претстави новиот Pixel смартфон и додаде дека неговиот 5G модел ќе биде достапен до крајот на годината.

Новиот модел ќе биде познат како 4A и ќе биде достапен во уште подобра верзија до крајот на годината.

Поради пандемијата на коронавирус, компанијата нема да го пушти телефонот на пазарот до октомври, иако останува опцијата клиентите да се претплаќаат во септември за да го резервираат својот модел.

Кога ќе излезе на пазарот, цената ќе изнесува 349 фунти, многу помалку од цената на неговиот конкурент од iPhone.

Google најави дека 5G верзијата ќе биде претставена подетално до крајот на годината, и дека покрај малото задоцнување, може да се очекува нејзин излез на пазарот.

loading...