Хајндл се сретна со Заев и со Шекеринска

од Vladimir Zorba

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателот на партијата, Радмила Шекеринска утрово се сретнаа со германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл во германската амбасада во Скопје.

zaev-germanska-ambasada

На средбата се очекува да се разговара за политичката криза во Македонија и начините како би можела таа да се реши.

По средбата со челниците на СДСМ, Хајндл во 9.30 ќе има средба со лидерот на ДПА, Мендух Тачи, а во 10.30 и со претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Вчера, германскиот специјален пратеник се сретна со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски , со министерот за надворешни работи Никола Попоски и американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли.

Се очекува попладнево Хајндл да се сретне и со евроамбасадорот Аиво Орав, по што ќе ја заврши дводневната посета на Македонија./извор Мета

Слични содржини