Халиловиќ: Војна провоцираат тие кои сакаат референдум

од Vladimir Zorba

 

Генералот и поранешен началник на воениот штаб на Армијата на БиХ, Сефер Халиловиќ изјави дека војна провоцираат тие кои инсистираат на референдум. Изјавата за ТВ Н1 ја даде по острите реакции на српски официјални лица на неговата закана дека нема да ја има РС ако се одржи референдум.dih-sudiri

– Никој разумен не сака судир. Но, не може човек да дозволи нацисти да бидат наградени со 50 отсто територија на БиХ, изјави синоќа Халиловиќ, пренесе Танјуг.

Според него, „војната ја провоцираат тие кои не почитуваат одлука на Уставен суд“.

– Војна провоцираат оние кои не почитуваат ни држава ни никого. Очигледно на тој начин свртуваат внимание од својот криминал на воени теми, нагласи Халиловиќ за ТВ Н1.

Тој доаде дека е последниот човек кој бара војна и дека неговата изјава треба да се разбере како предупредување. Халиловиќ упати навреди на сметка на српскиот премиер и министер за надворешни работи за кои рече дека се „последните луѓе кои треба да се слушаат кога се зборува за регионална стабилност и мир“

Слични содржини