Хрватски научник: Во следните 12 до 18 месеци животот ќе се врати во нормала

од Stefanija Kuzmanovska

Вера Магдалениќ-Мусави е научник кој е директор за партнерство и индустриски односи на Империјал колеџот во Лондон. За „Н1“ зборуваше за ситуацијата во Велика Британија, каде денеска започнаа со вакцинирање.

„Тоа е првиот чекор во бавниот процес на враќање на нормалниот живот, во Велика Британија и во светот. Минатата недела, кога беше одобрена вакцинацијата, постоеше многу страв дека ќе се следат сите процедури. Денес, американската ФДА потврди дека тие исто така веруваат дека процесот бил доволно добар. Мислам дека Американците се на пат кон одобрување“, рече таа.

На прашањето дали мисли дека е крај на кошмарот наречен коронавирус, таа одговара: „Во следните 12 до 18 месеци животот ќе се врати во нормала. Ни ветија нормален Божиќ следната година. Засега, сè е ограничено. Ако оваа и другите вакцинации се одобрат следната година, ќе има доволно дози за да се спаси светот, не само западните земји“, рече таа.

Приоритет е да се спаси здравствениот систем, посочува Магдалениќ-Мусави.

„Првиот приоритет за вакцинација се луѓето постари од 89 години и работниците во домови, луѓе кои работат во здравствената индустрија. Тоа е еден процент од населението, целото нема да се вакцинира. Приоритет е заштитата на здравствениот систем, болниците, тоа е првиот чекор “, вели и заклучува дека очекувањата се Велигден следната година да биде нормален.

Слични содржини