Актуелно
Почетна / Сцена / Комичарка го тужи Нетфликс, и понудиле половина милион долари за еден час

Комичарка го тужи Нетфликс, и понудиле половина милион долари за еден час

Комичарката Мо’Ник се одлучила на радикален потег. Одлучила да го туќи еден од најпознатите стриминг сервиси, НЕтфликс, поради родова и расна дискриминација откако бојкотот не и успеал како што планирала.

Оскаровката на својот Инстаграм профил објавила дека поднесува тужба против Нетфликс поради дискриминација на плата.
Имено, пред една година Мо’Ник ги повика обожавателите на бојкот на овој стриминг сервис поради ниската понуда која и ја дале за нејзина стенд ап емисија.

Во тужбата е наведено како за едночасовен специјал и била понудена дискриминирачка понуда, а таа смета дека тоа е резултат н родова и расна дискриминација што е чест проблем во Холивуд.

„Иако Мо’Ник има преголеми комичарски успеси, Нетфликс и даде понуда од 500.000 долари што е многу полаце него што добиваат белкињите или мажите во истата индустрија како Рок, Елен Деџенерес или Рики Гервис“, наведено е во тужбата.

loading...