Македонија место подолу на најновата ФИФА рејтинг листа

од Vladimir Zorba

Македонската фудбалска репрезентација се наоѓа на 74. место на најновата ФИФА рејтинг листа објавена денеска.

Иако Македонија немаше натпревари од последното рангирање што Светската фудбалска федерација го изврши во јануари, сепак забележаа пад од една позиција, поради прогрес на други селекции.

Од противниците со кои ќе играат „црвено-жолтите“ во групната фаза во Лигата на Нации, Ерменија е 91-ва, Лихтенштајн е на 182. место, додека Гибралтар се наоѓа на 206. место.

На врвот нема промени и ТОП 10 поредокот останува ист. Лидер е Германија, а по неа следуваат Бразил, Португалија, Аргентина, Белгија, Шпанија, Полска, Швајцарија, Франција и Чиле.

Слични содржини