Најголем животен противник: Секој хороскопски знак има свој непријател

од Stefanija Kuzmanovska

Како што постојат многу компатибилни знаци, кои развиваат совршени и складни односи, хороскопот исто така може да ни открие кој е нашиот најголем непријател, пренесува „Телеграф“.

Во продолжение ви откриваме кои хороскопски знаци честопати се најголеми противници:

ОВЕН

Најголем непријател: Рак

Бидејќи станува збор за огнен знак, Овенот не се снаоѓа добро со водниот знак Рак. На Овенот му е потребна независност, поради што луѓето родени во овој знак можат да започнат да го гушат. Од друга страна, Овенот може да ги повреди нежните чувства на Ракот.

БИК

Најголем непријател: Овен

Понекогаш сличностите се привлекуваат, но има и случаи кога два слични карактера можат да се одбијат едни со други, како што е односот меѓу Бик и Овен. Бидејќи и двата хороскопски знака се познати по тврдоглавоста, тие двајца не можат да одржат складни пријателски и љубовни односи. Овенот никогаш нема да ги признае своите грешки, а Бикот секогаш ќе го потсетува на неговите недостатоци или неуспеси. Овие два знака гарантирано секогаш ќе имаат конфликти.

БЛИЗНАЦИ

Најголем непријател: Девица

Меркур е владејачка планета на хороскопските знаци Близнаци и Девица, што значи дека тоа влијае на нивното поле на комуникација. Близнаци уживаат во слободата и спонтаноста, додека Девицата сака рутина и копнее по совршенство. Поради различните карактери, честопати доаѓаат до конфликт – Близнаците тогаш ќе се чувствуваат потценето, како да се деца, а Девицата ќе мора да ја преземе улогата на родител. Двата знака не сакаат да ги споделат своите чувства, а кавгите меѓу нив се неизбежни.

РАК

Најголем непријател: Стрелец

Раковите се нежни и лојални, поради што Стрелците можат лесно да ги повредат нивните чувства. Двата знака ќе се обидат да се променат едни со други, но никогаш нема да најдат компромис. Овој проблем во комуникацијата може да се претвори во омраза, обично на Ракот кон Стрелецот.

ЛАВ

Најголем непријател: Риби

Лав е знак кој е многу горд, бара внимание и бара само-потврда од други луѓе. Рибите, од друга страна, се многу нежни и избегнуваат секаков вид внимание. Затоа, овие два сосема различни карактери не можат да остварат добри односи, пред се затоа што постои ризик дека Лавот многу лесно ќе ја повреди личноста родена во нежниот знак Риби. Дополнително, Лавот не ги поднесува пасивноста и имагинацијата на Рибите, поради што може да се роди непријателство меѓу нив.

ДЕВИЦА

Најголем непријател: Водолија

Девиците се интелигентни и аналитични, тие секогаш се водат со главата, па дури потоа со срце, поради што ги доживуваат Водолиите како неодговорни и честопати како личности кои не газат по земја. Од друга страна, Водолијата не толерира калкулирање, што е изразено кај Девиците, па ако тие поминуваат премногу време заедно, обично нивниот однос завршува така што Девицата почнува да ја презира Водолијата.

ВАГА

Најголем непријател: Скорпија

Друштвената Вага, како воздушен знак, може да се дружи со речиси секој. За разлика од неа, Скорпијата внесува премногу драма во животот на Вагата, поради што овој однос никогаш не може да потрае.

СКОРПИЈА

Најголем непријател: Лав

Слично како кај Овенот и Ракот, Шкорпија и Лав тешко можат да развијат квалитетен однос. Двата знака се многу горди и уживаат во доминацијата, па затоа е тешко да се најдат компромис. Иако можат лесно меѓусебно да се привлечат, многу брзо можат да паднат тешки зборови меѓу нив. Скорпијата може да создаде презир кон неможноста на Лавот да ги возврати нивните жестоки чувства.

СТРЕЛЕЦ

Најголем непријател: Бик

На Стрелците им е потребна слобода и нема да дозволат на никој и ништо да ги попречува во животот. Бикот, како земјен знак, претпочита стабилност и може да стане посесивен во однос на Стрелецот, без оглед дали нивната врска е платонска или емотивна.

ЈАРЕЦ

Најголем непријател: Вага

Вагата ужива во друштво и забава, а Јарецот е фокусиран на работата и секогаш е подготвен да работи напорно за да постигне успех во животот. Затоа, овие два хороскопски знака се значително различни. На некои Јарци, луѓето родени во знакот на Вага можат да им делуваат незрели и поради тоа обично најмногу ги нервираат.

ВОДОЛИЈА

Најголем непријател: Јарец

За креативните и иновативните Водолии, Јарецот претставува „смртен“ непријател. Овие два сосема различни знака имаат сосема различни погледи на светот во многу погледи – од финансии (Јареците се штедливи, а Водолијата сака да троши пари) до нивната зрелост. Водолијата не може да ги разбере мисловните процеси на Јарецот. Јареците не можат емотивно да се поврзат со Водолија, поради што овој воздушен знак може да започне да покажува знаци на љубомора, а понекогаш и параноја.

РИБИ

Најголем непријател: Близнаци

Рибите се премногу нежни за бучните и енергични Близнаци. Близнаците ќе се обидат да ги извлечат Рибите од нивната обвивка, поради што овој хороскопски знак може да се чувствува вознемирено и непријатно. Иако има желба да помогне, Рибите ќе го гледаат неговиот гест како напад.

Слични содржини