Падна град во облик на коронавирус: Граѓаните вознемирени, мислат дека е божја казна (ВИДЕО)

од Aleksandar Petrovski

Жителите на Монтеморелос во Мексико останаа во чудо кога открија дека во таа област паѓаше град кој наликува на коронавирус.

Социјалните мрежи беа преплавени со фотографии од „чудниот град“, а теориите на заговор за тоа како се случи веднаш почнаа да кружат.

Една од најчестите теории е дека сето тоа е Божји знак и дека на тој начин „ги потсетува луѓето да останат дома“ затоа што земјата се соочува со силен бран на коронавирус. Од друга страна, некои сметаат дека ова е „сублиминална порака на нашиот творец“.

Метеорологот и консултант во Светската метеоролошка организација, Хозе Мигел Винас, ги отфрли новите теории, велејќи дека градот изгледал „сосема нормално“.

– Внатре во невремето, градот добива сферична форма и акумулира слоеви на мраз на врвот. За време на силното невреме, кога градот станува прилично голем, повеќето од нив се спојуваат и се удираат едни со други, што влијае на формирањето на ледени мраз – истакна Винас.

– Затоа, она што паѓа на земја се срамнети со земја ледени дискови кои се создадени со силни удари и спојување со град со различна големина, што влијае врз нив да имаат облик на sвезди – додаде тој.

Сепак, ова не ги смири граѓаните, со оглед дека 54.346 лица биле заразени со коронавирус во таа земја, додека 5.666 починале.

 

loading...

Слични содржини