Поранешниот амбасадор на САД во Македонија, ќе биде нов амбасадор во Србија

од Nikola Popovski

Американскиот претседател Џозеф Бајден официјално го номинирал Кристофер Хил за амбасадор во Србија.

Објавувањето на номинацијата беше објавено на веб -страницата на Белата куќа. Кристофер Хил е најпознат во Србија по тоа што бил американски пратеник во 1998 и 1999 година, во преговорите што претходеа на агресијата на НАТО. Тој, исто така, учествувал во преговорите што доведоа до Дејтон и крајот на војната во БиХ, како најблизок соработник на Ричард Холбрук.

Се приклучи на Стејт департментот во 1977 година, а првото сместување во странство бил во Амбасадата на САД во Сеул од 1983 до 1985 година.

Тој бил американски амбасадор во Албанија, Македонија, Полска, Јужна Кореја и Ирак.

Холбрук го опиша во својата книга за Дејтон како „брилијантен, бестрашен и полемички настроен“.

Во 2005 година, Хил бил и шеф на американската делегација која преговараше со Северна Кореја за смирување на нуклеарната криза.

Зборува српски, полски, македонски и француски.

Слични содржини