31-годишниот Јоргос Пападопулос изјави пред судот во Вашингтон дека е “патриот Американец” кој направил грешка со лажење . Тој се изјасни за виновен во октомври минатата година и дека ја лажел  ФБИ за состаноци и наводни контакти со Москва. Тој е поранешен   асистент на Трамп, уапсен во истрагата за наводна заговор за ангажирање со Кремљ за  да интервенира на изборите во САД во 2016 година.

 ФБИ ќе ја истражува руската интервенција на изборите во САД . Американскиот претседател Доналд Трамп реагираше на Твитер, шегувајќи се на трошоците за испитување на неговиот поранешен советник.
https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1038180008479608832

Donald J. Trump

@realDonaldTrump

14 days for $28 MILLION – $2 MILLION a day, No Collusion. A great day for America!

 Со пресудата Пападопулос добива и 12-месечно надзор , 200 часа општествено корисна работа и парична казна од 9 500  долари . Тој коментираше пред судот дека ” целиот негов живот е глава врз глава ” и се надева дека “ќе биде тоа  втора шанса”, и дека “оваа истрага има глобални последици  за вистинитоста”. 

Роден во Чикаго Пападопулус е аналитичар експерт за нафта во Лондон, пред да се приклучи на кампањата “Трамп” во март 2016 година како доброволен советник за надворешна политика. Пападопулос наскоро контактирал со мистериозен малтески професор Џозеф Мифс. Професорот му рекол на Пападопулос дека Русите имале “нечистотија” за противникот на Трамп Хилари Клинтон , во форма на “илјадници пораки”.

Младиот политички помошник вели на Трамп, тогаш републикански кандидат за претседател и на други членови на тимот дека може да организира средба со претседателот Владимир Путин пред изборите во ноември 2016 година

Изјава од минатата недела пред самата пресуда гласи: “Додека некои од присутните го отфрлија предлогот на Џорџ, г-дин Трамп кимна одобрувачки и му отстапи на г-дин Сешнс на кој небаре му се допадна идејата и изјави дека кампањата треба да се разгледа по ова прашање” .

Пападопулос коментира во интервју за СНН дека Трамп “ми кимна на некој начин” и “нe  ја забележа особено” идејата за средба со рускиот лидер, но додава дека тогашниот  сенатор и сега генерален обвинител Џеф Сешнс  “е всушност ентузијаст “. Минатиот ноември Сешнс сведочи на Конгресот дека го “отфрлил” предлогот на Пападопулос.

Надвор од судот, адвокатот на Пападопулос Томас Бријн коментира дека неговиот клиент е “будала” и дејствувал “глупаво” ,и ја лаже ФБИ.

Но, адвокатот рече дека ” претседателот на САД ја попречува оваа истрага повеќе отколку што Пападопулос може да го има “. Трамп ја попречи истрагата, нарекувајќи го “лов на вештерки” и “лажни вести”.