„Потоп“ во делови од Австрија по силно невреме (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

Силно невреме погоди делови од Австрија во текот на ноќта, а некои места беа поплавени, како Халејн и Куфштајн.

Властите во провинцијата Салцбург го повикаа населението да не ги напушта своите домови и да остане во гаражи и подруми, како и да не се приближува до реките.

Во покраината Тирол, пожарникарите имаа полни раце битка со поплавите, поројните води и одроните на земјиштето, а на територијата на општината Куфштајн, поројните води носеа автомобили.

Градот Келхсау, поради поплавените патишта, остана отсечен од остатокот од земјата, а во тој мал град се одржа градски фестивал, како резултат на кој заглавени останаа околу 80 лица од соседните градови.

Еден летен камп мораше да биде евакуиран во Итер поради излевање на реката.

Невремето изненади и еден брачен пар во провинцијата Каринтија, кој не можеше да се врати на дното на планината во Малница поради свлечиште, па полицијата мораше да ги евакуира со хеликоптер.

И во Виена обилните дождови во некои делови на градот предизвикаа поплави во бројни подруми.

Слични содржини