Samsung ќе бидат подготвени со смартфонот со дисплеј на преклопување во јуни

од Vladimir Zorba

Според нови информации од корејски медиуми, Samsung се подготвува за масовно производство на својот смартфон со дисплеј на преклопување. Компанијата доста време експериментира со слични технологии, а за време на саемот CES во јануари, партнерите дури видоа прототип на таков уред.

Повторно во Лас Вегас, сепак беше објавено дека моделот ќе се појави на пазарот најрано во 2019 година, бидејќи се уште има сериозни технички проблеми за решавање. Корејското издание The Bell веќе тврди дека дизајнот на телефонот ќе биде финализиран во јуни.

Во ноември, пак, се очекува почетокот на производството на некои основни делови со тираж помеѓу 500.000 и 2 милиони парчиња. Тоа се уште не е масовно производство, но сепак е премногу сериозно количество за мостра или тест, што сугерира дека компанијата се кани да го пушти телефонот како пилот производ со кој ќе го тестира пазарот.

Сепак официјалната премиера на телефонот со иновативна форма се очекува следната година, кога би требало да го видиме и јубилејното десето издание на серијата Galaxy S, но таа ќе биде со конвенционален дизајн.

Слични содржини