Актуелно
Почетна / Магазин / Наука и технологии / Се појавија дел од спецификациите на процесорите Huawei Kirin 1020 и Kirin 820

Се појавија дел од спецификациите на процесорите Huawei Kirin 1020 и Kirin 820

Популарните мобилни уреди на Huawei се напојуваат со моќни процесори со марка Kirin. Оваа стратегија помага да се намали зависноста од надворешни добавувачи и дополнително да се подобрат перформансите на хардверот. Huawei ќе продолжи да инвестира во развој на полупроводници и компоненти на паметни телефони во 2020 година. Сега ги дознаваме деталите на двата нови кинески процесори што ќе ги видиме следната година.

Новиот процесор од висока класа на Huawei ќе се вика Kirin 1020 и ќе го наследи Kirin 990 5G во портфолиото на компанијата. Според TalkAndroid, ова ќе биде првиот чип на Huawei што ќе се произведува со технологија од 5nm. Оваа иновација ќе придонесе за побрза оперативна брзина, помала потрошувачка на енергија, но дополнително ќе ја намали големината. Смартфоните со Kirin 1020 се очекува да испорачаат 50% поголеми перформанси од моделите со Huawei Kirin 990.

Новиот процесор ќе се заснова на новите јадра ARM Cortex-A77 и ќе користи модем со поддршка за 5G технологија. Во исто време, Huawei подготвува уште еден чип за паметни телефони од средна класа, кој ќе се нарече Kirin 820. Сè уште е рано да се коментираат спецификациите, но нема да биде изненадувачки ако процесорот е 40-50% побрз од неговиот претходник. Веројатно е дека и Kirin 820 ќе биде оптимизиран за 5G мрежите.

loading...