СИТЕ ГО ФРЛАМЕ ОВОЈ ДЕЛ ОД ОРЕВОТ, А НЕВЕРОЈАТНО Е ЛЕКОВИТ: Мелем за крвните садови, ги чисти артериите, го намалува ризикот од срцеви заболувања!

од Vladimir Zorba

Добро е познато дека јаткастите плодови се многу лековити и влијаат на здравјето на целиот организам, особено оревите. Она што е помалку познато е колку се лековити мембраните кои ги делат двата месести делови на оревот.

Ако правите чај од нив и го пиете редовно, може значително да го подобрите вашето здравје и да го намалите ризикот од срцеви заболувања.

Следниот пат кога ќе ги исчистите тие прегради, употребете ги паметно и не ги фрлајте.

Еве зошто:

Преградите од орев се богати со јод, а бидејќи не е секогаш можно да се обезбеди доволно количество јод преку храната, се препорачува пиење на овој чај. Луѓето кои страдаат од недостаток на јод се претежно бремени жени, мајки, канцелариски работници кои поголемиот дел од времето го поминуваат пред компјутери.

Исто така, овој чај се покажа како многу ефикасен за чистење на срцевите артерии, спречување на срцеви заболувања и намалување на високата телесна температура.

Бидејќи стеснувањето на срцевите артерии обично е предизвикано од хронично труење со никотин, овој чај особено се препорачува за пушачите.

Подготовка на чај:

Оставете 4-5 лушпи од ореви во водата околу 4 часа, потоа процедете и од измиените лушпи направете чај.

Истурете вода во тенџере, оставете да зоврие и потоа додадете ги лушпите и варете на тивок оган околу 10 минути. После тоа, чајот е подготвен за консумирање.

Напомена: Пред да го користите овој чај, консултирајте се со лекар.

Слични содржини