Слаб земјотрес во Македонија

од Берта Китинска

Вчера во 21 часот и 17 минути, регистриран  е земјотрес чиј епицентар припаѓа на епицентралното подрачје Дебарца-Илинска Плакенска Планина.

Како што соопштуваат од Сеизмолошката опсерваторија, земјотресот бил со јачина од 2,8 степени според Рихтерова скала, а бил почувствуван од населението на нашата Република, особено во југозападните делови со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Слични содржини