Сопственикот на Банката на Силиконската долина пред банкрот

од Stefanija Kuzmanovska
178 прегледи

„SVB Group“ денеска поднесе барање за организација под судски надзор во рамките на заштитата од стечај. Како што пренесува „Ројтерс“, банката сака да бара купувачи за својот имот, неколку дена откако нејзината поранешна банкарска единица беше преземена од властите.

Потрагата за заштита од банкрот доаѓа само неколку дена откако компанијата соопшти дека бара стратешки алтернативи за својот бизнис. Акциите на големите американски банки во петокот паднаа меѓу 1,5 и 2 отсто.

Регулаторите во Калифорнија минатиот петок ја затворија Банката на Силиконската долина, што го направи најголемиот колапс од колапсот на Washington Mutual за време на финансиската криза во 2008 година.

Технолошкиот заемодавач беше принуден да продаде портфолио на трезори и хипотекарни хартии од вредност на Goldman Sachs (GS.N) со загуба од 1,8 милијарди долари, откако зголемените приноси ја намалија вредноста.

Претходно оваа недела, исклучениот заемодавач рече дека планира да истражува стратешки алтернативи за своите бизниси, вклучително и холдинг-компанијата SVB Capital и SVB Securities.

„Ројтерс“ во средата објави дека матичната компанија истражува барање заштита од банкрот за да ги продаде средствата.

Компанијата во петокот соопшти дека има околу 2,2 милијарди долари ликвидност. На крајот на минатата година имаше имот од 209 милијарди долари.

Слични содржини