Српското МВР со детали за престрелката во Белград во која беше ранет Македонец

од Nikola Popovski

Припадниците на српското Министерство за внатрешни работи во Белград го уапсиле Н.Ѓ. (2003)
поради постоење основи на сомнение дека сторил кривични дела обид за убиство и недозволено изработување, држење, носење и пуштање во промет на оружје и распрскувачки материи.

Тој, како што се сомнева, синоќа на улицата „Максим Горки“ во Белград со истрели од огнено оружје им нанел тешки телесни повреди на дваесет и шестгодишен белграѓанец и на дваесет и едногодишен државјанин на Северна Македонија, а потоа побегнал, соопшти тамошното МВР.

Полицијата набрзо го идентификувала и го пронашла.

По наредба на Вишото јавно обвинителство во Белград, на осомничениот му е одреден притвор до 48 часа, по што ќе биде изведен пред обвинител.

Да потсетиме, две лица беа ранети синоќа во белградската населба Врачар. Во престрелката рането е лицето А.П.(29), по што е префрлен во тамошниот Ургентен центар. Ранет е и македонскиот државјанин Д.Л. (21), кој бил погоден во грбот. Засега не се знае дали бил во друштво на А.П или пак случајно бил ранет.

Слични содржини