Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Џејми Ли Кертис пресреќна: Добив тегла мед од Атиџе (ФОТО)

Актерката Џејми Ли Кертис беше еден од најгласните поддржувачи на нашата „Медена земја“, без да ги штеди убавите зборови за Атиџе и за целиот тим кој го сними убедливо најуспешниот македонски филм. На Инстаграм, Кертис објави фотографија од препознатливиот мед на Атиџе, опушувајќи колку е пресреќна. „Изненадување. Подарок што трае. …

Повеќе

„Медените“ од Оскарите: Беше чест да бидеме номинирани меѓу сите овие филмаџии

Екипата на „Медена земја“ преку социјалните мрежи ѝ се обрати на македонската и светската публика која ја даде поддршката за филмот. Нивната објава ја пренесуваме во целост: „Пред сѐ, сакаме да се заблагодариме на сите што нѐ бодреа и веруваа во нас. Сепак, и покрај тоа што „Медена земја“ не …

Повеќе

Атиџе даде кратко интервју на црвениот тепих (ВИДЕО)

На турски јазик, за медиумската компанија beIN, Атиџе Муратова го даде своето прво интервју на црвениот тепих. Таа, заедно со целата екипа на „Медена земја“, вечерва е во очекување на доделувањето на наградата во двете категории во кои филмот е номиниран. Едно е сигурно, Атиџе Муратова ги освојува сите симпатии …

Повеќе

„Медените“ подготвени: Еве како изгледаат на црвениот тепих (ФОТО)

Тамара, Атиџе, Самир, Љубо, Фејми, нашата медена екипа, зачекори на оскаровскиот црвен тепих. Цела Македонија со нетрпение го очекува моментот на прогласување на победниците во категориите Најдобар странски филм и најдобар документарен филм. На социјалните мрежи се појавија фотографии од екипата на „Медена земја“, а како и секогаш, Атиџе Муратова …

Повеќе

Што научивме од „Медена земја“? Разлики меѓу дивиот и комерцијалниот мед

Преку филмот „Медена земја“, кој е снимен во Македонија и се бори за Оскар во две категории, дознавме за една досега малку позната страна на пчеларството и производството на див мед. Оттука се поставува прашањето која е разликата меѓу медот собран на тој начин и оној кој се произведува за …

Повеќе

Атиџе подготвена за Оскар: Сите со нетрпение ја чекаме церемонијата

Атиџе Муратова, херојот од Македонија, најдобриот пријател на пчелите и недопрената природа, се подготвува за неделното доделување на Оскарите. Македонскиот филм „Медена земја“ е номиниран во две значајни оскаровски категории, Најдобар документарен филм и Најдобар странски филм (од неанглиско говорно подрачје). Атиџе ги освојува симпатиите на сите каде и да …

Повеќе

Екипата на „Медена земја“ во друштво на холивудската елита, заедно со Лео, Бред, Тарантино… (ФОТО)

Филмската академија објави групна фотографија од официјалниот оскаровски ручек, на која во друштво на светските филмски имиња ја гледаме и екипата на нашата „Медена земја“. Атиџе Муратова, која е и ѕвездата на овој документарец, номиниран во две категории, во Холивуд ќе пристигне на почетокот на февруари. Meet this year’s class …

Повеќе