Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Грета Тунберг од Давос: Треба да ја слушаме науката, ништо не направивме во врска со климатските промени (видео)

Грета Тунберг, светски познатиот активист за климатски промени, одржа говор денес на годишниот собир на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. Грета е најмладата учесничка на Светскиот економски форум во историјата. Тема на годинешниот состанок е како деловните иницијативи за заштита на животната средина, преквалификација на вработените и инвестиции во …

Повеќе

Започна „климатскиот“ Давос: Македонија без претставник

Климатските промени се главна тема на економскиот форум што започна во Давос, а по отсуството минатата година, ќе присуствува и американскиот претседател Доналд Трамп. Македонија нема да има свој претставник на овој традиоционален годишен форум. Три илјади политички, економски и технолошки лидери од целиот свет се собираат да разговараат за …

Повеќе