Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Ременски: Недозволено е изнуда на исказ, особено ако тој е невистинит

Обврска на секое службено лице и јавен обвинител е да користи законски начини за обезбедување на докази во истражна и кривична постапка, вели во изјавата за Локално.мк поранешната пратеничка Фросина Ременски по денешниот исказ од страна на обвинетиот Бојан Јовановски дека му нуделе слобода доколку каже дека Ременски земала пари …

Повеќе

Ременски во Обвинителство дава исказ за „Меѓународниот сојуз“

Пратеничката Фросина Ременски денеска пристигна во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, каде треба да даде исказ за истрагата во врска со случајот „Меѓународен сојуз“. „Јас никогаш не молчам за ништо“, рече Ременски при влегувањето во Обвинителството. Ременски вчера по излегувањето од Обвинителството, каде вршеше увид на доказниот …

Повеќе

Новаковски: Видовте која хајка беше за исказот на Зоран Милевски – Кичеец

Верувам дека колегата, бранител на Бојан Јовановски кога излезе на прес конференција, сигурно имал големи причини. Кажа дека има сериозни здравствени причини да судот одлучува, но повторно се враќаме за Законот за кривична постапка, вели во емисијата 24 Анализа на ТВ 24 адвокатот Александар Новаковски, бранител на Зоран Милевски – …

Повеќе