Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

„Не верував во корона додека не и отидов на кафе“: Поставени транспаренти за подигнување на свесноста за борбата со коронавирусот

Утрово во Скопје, на повеќе локации во Центар и Чаир, како и по должината на кејот на реката Вардар,  осамнаа поголем број на транспаренти со пораки насочени кон подигнување на свесноста за личната одговорност во борбата со коронавирусот. Транспарентите, изработени на македонски и албански јазик, се поставени на мостови и …

Повеќе

Ново жариште на Ковид-19 во Пекинг: Единаесет квартови ставени под карантин

Во Пекинг под карантин се ставени 11 станбени квартови поради појава на ново жариште на Ковид-19 на пазар, соопштија денеска кинеските власти. Седум лица се инфицирани со новиот коронавирус од пазарот, поради што се затворени девет училишта и градинки. Според најновите податоци, во светот со Ковид-19 се заразени 7.741.062 лица, …

Повеќе

Ќе може да се патува, но на сопствена одговорност

За македонски државјани, граничните премини за излез од Северна Македонија се отворени со потпишување на соодветна изјава која ја издава МВР на самиот премин. Со таа изјава, секој граѓанин се обврзува дека нема да бара помош од државата, во случај на проблем во странство. При влез во државата, пак, секој …

Повеќе

Претседателот на Независниот синдикат на полицијата позитивен на Ковид-19

Претседателот на Независниот синдикат на полицијата, Гоце Делчев на својот Фејсбук профил напиша дека е позитивен на Ковид 19. -За жал корона тестот кажува дека сум позитивен. Ми се случи прв пат во живот температура 38,2 и корона денот на првите симптоми 7 јуни. Сомнителен контакт со заразено лице од …

Повеќе

МАПА: Во овој македонски град нема ниту еден заболен, откако коронавирусот почна да се шири

Најмногу активни случаи на болни од КОВИД- 19 има во Скопје, по што следуваат Тетово, Штип, Куманово и Велес. Податоците на Институтот за јавно здравје покажуваат дека во земјава моментално има вкупно 606 активни случаи. Од нив, 298 се во Скопје, 83 во Тетово, 68 во Штип, 55 во Куманово …

Повеќе

Расте бројот на заболени: Регистрирани 52 случаи со КОВИД-19 во земјава

Педесет и две лица се заразени со вирусот КОВИД-19 во изминатите 24 часа во земјава, потврди за МИА директорот на Институтот за јавно здравје Шабан Мемети. За во 13:30 часот е закажана прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче на која се очекуваат детали околу состојбата со вирусот

Повеќе

Штип станува ново жариште на коронавирусот, регистрирани 9 случаи

Штип станува ново жариште на коронавирусот. Денес се регистрирани 9 нови случаи. Седум се текстилни работнички. –Општинскиот штаб за заштита и спасување со своите служби беше на терен и започна со дезинфекција на влезовите пред текстилните фабрики. Упативме апел до угостителите да побараат поддршка за дезинфекција на нивните надворешни тераси …

Повеќе

Три лица починаа, нови 38 случаи на коронавирус во земјава

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 74 годишен пациент, лекуван на клиниката од 21 мај. Во ГОБ „8 септември” почина пациент на …

Повеќе

Ивановски: Преговорите со ЕУ ќе отворат пат за зацврстување на економијата

Александар Ивановски, поранешен даночен инспектор во Управата за јавни приходи во Скопје, денеска раководи со секторот за даночна политика во Европската Фискална Конфедерација во Брисел, организација на даночни асоцијации и институти во Европа. Тој неодамна е именуван и за член на советодавното тело на Европската Комисија како независен експерт за …

Повеќе

Протоколи кои ќе треба да ги почитуваме: Се забранува пробување на облека во трговските центри, а во обложувалница на шалтер присутен по еден играч

Владата денеска ги објави протоколите за начинот на работа кои произлегуваат од втората фаза од планот за намалување на рестриктивните мерки за спречување на ширење на коронавирусот. Протокол за отворање и работа на уплатно-исплатни места на приредувачите на игри на среќа во обложувалница 1. Користење на заштитна опрема, маски и …

Повеќе