Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Меѓународните набљудувачи на ОБСЕ/ОДИХР доаѓаат на 19 јуни во Македонија?

ОБСЕ/ОДИХР  на својата официјална страница објави конкурс за експерти кои треба да ги следат предвремените парламентарни избори во Северна Македонија на 5 јули годинава. Во објавата на официјалната интернет-страница на ОБСЕ-ОДИХР пишува дека повикот доаѓа по поканата за набљудување на предвремените парламентарни избори на 5 јули 2020 година. Во повикот се …

Повеќе

Повардарската епархија ги повикува верниците на масовно одење во црква за Духовден

Повардарската епархија, ги повика православните верници во петок и сабота да одат во црквите, бидејќи има забрана за одење на гробишта за Задушница. Ви го пренесуваме во целост нивното соопштение: Со оглед на новонастанатата состојба во нашата држава, а заради пандемијата со КОВИД-19, која се однесува на забраната за посетување …

Повеќе

МПЦ-ОА ги повикува верниците да ги почитуваат мерките за заштита за Задушница

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА), во пресрет на претстојните денови на Духовденската задушница, кога си спомнуваме за упокоените христијани, апелира до верниот народ, при посетата на гробовите на своите ближни, да се почитуваат пропишаните мерки од страна на здравствените институции. – Препорачуваме гробовите …

Повеќе

Алијансата за Албанците: Семејство од Скопје два дена е заглавено на унгарската граница

Алијансата за Албанците, неколку пати, ја искажува својата загриженост за враќањето на нашите граѓани во нивната татковина, реагираат од партијата преку соопштение. -Неколку пати реагиравме на ова прашање, па и апелиравме до Министерството за надворешни работи и Владата, кои не прават ништо за да им се помогне на нашите граѓани, …

Повеќе

„Да ги зaпалиме хотелите каде што се џаолите“- Битолчанец повикувал на Фејсбук, насилство од страв од коронавирусот

Со појавата на епидемијата на коронавирусот се зголеми и стравот кај граѓаните. Па така дел од граѓаните од Битола преку социјалните медиуми го изразија стравот дека нивниот град ќе стане ново жapиште на коронавирусот откако македонски државјани вратени со хуманитарни летови беа сместени во државен кapaнтин во градот. -Ајде браќа …

Повеќе

Не поверувал: Командантот ѝ спуштил слушалка на Меркел која се јавила да се заблагодари

Канцеларката Ангела Меркел сакала да им се заблагодари на пожарникарите доброволци, па ги побарала на телефон. Но, првиот повик не поминал онака како што таа се надевала. Меркел минатиот понеделник во 19 часот се јавила во пожарната одалечена на 200 километри од Берлин, а ѝ се јавил командантот Андре Мусвик. …

Повеќе

Јавен повик за организирање авионски превоз за македонските државјани кои сакаат да се вратат во земјава

Владатa објави јавен повик за организирање авионски превоз за македонските државјани кои во моментов престојуваат во Берлин, Бон и Минхен и сакаат да се вратат во земјава. Рокот за пријавување е до утре, а крајниот рок за организирање на летовите треба да биде до 27 март 2020 година до 12:00 …

Повеќе

Заев: Најбогатите треба да дадат најголем придонес за надминување на кризата

Повикувам на солидарност кај граѓаните, во вакви услови на здравствена и економска криза. Секако најбогатите треба да дадат најголем придонес за надминување на состојбите и затоа кратењето кај тие што земаат најголеми плати е најголемо, а потоа следуваат оние со помали плати. И она што е важно, тоа е предложено …

Повеќе

СДСМ:Ајде Мицкоски, повикај ги пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат барањето на СДСМ за автентично толкување

Зошто Христијан Мицкоски тактизира, врти од околу, не кажува јасен став и не ги повикува пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Барањето поднесено од пратеници на СДСМ за автентично толкување?, се наведува во соопштението на владеачата СДСМ. „Со автентично толкување на член 11 од Законот за помилување, се спречуваат обидите …

Повеќе