Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Спасовски: Работодавачите ќе избираат помеѓу помошта за плати или 50% од уплатата за придонеси

На денешната прес-конференција техничкиот премиер, Оливер Спасовски изјави дека работодавачите ќе имаат две опции за финансиска помош. Приватните фирми ќе може да изберат дали ќе аплицираат за владината помош во висина од 14.500 денари за секој работник, за месеците април и мај 2020 година, или за помош во висина од …

Повеќе

Јовановиќ: Крокодилските солзи на текстилните газди

Ги слушам текстилниве газди, пак крокодилски солзи, ќе колабирала текстилната индустрија од покачувањето на минималната плата, пишува економскиот експерт и поранешен советник во Министерството за финансии Бранимир Јовановиќ на својот Фејсбук профил. „Ај малку бројки. Според годишните сметки за 2018 (последна година за која има податоци), во државава има 1.026 …

Повеќе