Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Завршен инспекцискиот надзор за случајот со родилката – лекарка, постапката преминува во МВР

Завршен е Инспекцискиот надзор поврзан со родилката – лекарка која што се породи на Гинеколошко – акушерската клиника, а која криела контакти. Понатму тој преминува во надлежност на МВР, истакна денеска директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), Иринка Сотирова Бухова. -Во тек на истиот ден кога ја добивме …

Повеќе

Четворица вработени во „Ремедика“ во самоизолација по породувањето на жената со ковид-19

Од приватната болница „Ремедика“ четири медицински лица се во самоизолација кои учествувале во породувањето на жената која пред три дена се породила во оваа болница, а за која е утврдено дека е позитивна на коронавирус, соопшти директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат Иринка Бухова-Сотирова. Се работи за родилката која …

Повеќе

Јовановска: Родилката со коронавирус е во добра здравствена состојба, бебето не е заразено

Директорката на Гинеколошко акушерската клиника во Скопје Викторија Јовановска денеска изјави дека родилката со коронавирус е во добра здравствена состојба и е хоспитализирана на Инфективната клиника, додека бебето, кое беше утврдено дека е негативно на короновирус, е во стабилна здравствена состојба, иако е родено предвреме. – Бебето е негативно на …

Повеќе

Родилката од Куманово позитивна на Ковид-19 е префрлена на Инфективна клиника

Од Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје  истакнуваат дека на 30 март кај нив е примена второротка од Куманово на возраст од 27 години која во 20:15 часот поради намалена плодова вода и знаци за фетално страдание е породена со царски рез. Пациентката е спроведена и породена во изолација, …

Повеќе

Родилка од Охрид и нејзиното бебе починаа на скопска Гинекологија

Доцна синоќа на Клиниката за Гинекологија и акушерство во Скопје почина родилка од Охрид. На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, родилка која вчера попладне е донесена во Скопје со возило на брза помош во фебрилна состојба со …

Повеќе