Xiaomi Mi 11i со премиум карактеристики за цена под 700 евра

од Берта Китинска

Покрај топ премиум Mi 11 Ultra телефонот, Xiaomi најави уште еден премиум модел за глобалниот пазар – Xiaomi Mi 11i. Ова е уште еден телефон кој се напојува со чипсет Snapdragon 888 и е „украсен“ со 6,67-инчен AMOLED дисплеј, со брзина на освежување од 120Hz.

Во областа на камерите, Mi 11i е опремен со 108MP HM2 главен сензор. Големината на сензорот е 1 / 1,52-инчи, но со „9-in-1 binning proces“ може да создаде 2,1 μm пиксели. Главната камера поддржува и дигитално зумирање до 3х. Останатите две камери на задната страна се ултраширока 8MP (119°) и 5MP телефото макро камера.

Xiaomi Mi 11i има батерија од 4520mAh, која поддржува брзо полнење од 33W, а батеријата е целосно полна за 52 минути. Екранот е заштитен со Gorilla Glass 5, а самиот телефон е отпорен на прскање на вода, благодарение на IP53 сертификатот.

Mi 11i ќе биде достапен во Celestial Silver, Frosty White и Cosmic Black варијанти на боја, по цена од 649 евра за моделот со 8 GB RAM и 128 GB простор и 699 евра за варијантата 8GB + 256GB.

Уште еден модел доаѓа од кинеската компанија, кој е поживописен и е наменет за средниот сегмент на пазарот. Станува збор за Xiaomi Mi 11 Lite во 4G и 5G варијанти. Mi 11 Lite 5G користи чипсет Snapdragon 780G, додека LTE варијантата на телефонот работи со чип Snapdragon 732G.

Mi 11 Lite 5G ќе биде најдостапниот 5G телефон на Xiaomi за глобалните пазари. Освен чиповите, двата телефони се скоро идентични кога станува збор за останатите спецификации.

Xiaomi Mi 11 Lite и Lite 5G имаат 6,55 инчен AMOLED екран во FullHD + резолуција, со „punch-hole“ отвор за селфи камера од 16MP. Дисплејот нуди брзина на освежување од 90Hz и иако е од типот на Xiaomi OLED, тој одлучи да го постави сензорот за отпечатоци во копчето за напојување од страната на рамката.

Чипсет Snapdragon 780G во моделот 5G доаѓа со процесор од 2.4GHz и графички процесор Adreno 642. Батеријата, со капацитет од 4250mAh, поддржува 33W брзо полнење преку USB-C порта. Моделот со поддршка за 5G има и NFC.

Кога станува збор за камерите, има главна 64MP f / 1.8 камера со големина на сензор 1 / 1.97-инчи, ултраширокоаголна 8MP f / 2.2 и макро камера од 5MP.

Xiaomi Mi 11 Lite пристигнува во црна, сина и розова боја. Ќе биде достапен во варијанти од 6/64 GB, 6/128 GB и 8/128 GB, со почетна цена од 299 евра. Mi 11 Lite 5G доаѓа во црна, зелена и жолта боја, со 6 GB / 8 GB RAM и 128 GB простор. Почетната цена на моделот со 5G поддршка ќе биде 369 евра.

 

Слични содржини