Германија луто ја предупреди Турција дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган отишол предалеку , откако ја обвини германската канцеларка Ангела Меркел за фашизам и  “нацистички мерки” вшто  ескалира  во дипломатски скандал меѓу двете држави, пренесува “Франс прес”.

Турција и земјите од Европската унија во последните недели затегнаа до крајност односите во пресрет на референдумот на 16 април за проширување на овластувањата на Ердоган.

Скандалот избувна откако властите во Германија и други земји членки на ЕУ не им дозволија на турски министри да агитираат меѓу турската дијаспора во корист на опцијата “за” на референдумот, предизвикувајќи жестока реакција од силниот човек во Турција, кој рече дека духот на нацистичка Германија се ширел во Европа.

“Кога ги нарекуваме нацисти, тие (Европа) се чувствуваат непријатно. Тие се солидарни меѓу себе. Особено Меркел”, посочи Ердоган во говорот, на телевизија, додавајќи: “Но ти сега се служиш со нацистички мерки против моите турски браќа во Германија и против турски министри “, мислејќи на Меркел, остро свртувајќи се кон неа со неофицијалната форма” ти “.

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел  ги утврди коментарите на Ердоган како “шокантни” .

” Ние сме толерантни, но ние не сме глупави “,  вели Хантер Габриел пред еден од германските весници, додавајќи: ” Затоа мојот турски колега треба да знае многу јасно дека границата тука  беше помината .”

Џулија Клукнер кој е заменик-претседател на Христијанско унија на Меркел, исто така, реагираше луто на коментарите од страна на Ердоган.

” Си го загуби ли  умот  г-дин Ердоган  “, запраша таа, додавајќи дека побарала ЕУ да ја  замрзне “финансиска помош во износ од милијарди евра” за Турција .