Почетна / Глобално / Свет / Трамп: Има шанса за мир меѓу Израел и Палестина?

Трамп: Има шанса за мир меѓу Израел и Палестина?

Американскиот претседател Доналд Трам во прсрет на посетата на Израел во понеделник изјави, дека има големи шанси да биде постигнат  мир меѓу Израел и Палестина.

Постои можност за постигнување договор меѓу двете страни, рече во разговорот за израелскиот весник “Israel HaYom”.

“Имаме добар тим кој работи на ова прашање”, рече американскиот претседател.

На прашање дали ќе има одредени барања во врска со прекинувањето на активностите за изграда на еврејски населби на подрачјето на Источниот дел на Ерусалим и Западниот Брег, Трамп одговори дека не сака премногу да зборува за тоа.

Трамп овој понеделник ќе го посети Израел и ќе се сретне со претседателот на Израел  Reuvenom Rivlinom, со премиерот  Netanyahuom. По овие средби Трамп ќе се сретне и со претседателот  Mahmoudom Abbasom.