„Ако ја читате оваа објава…“: Како Елон Маск ги „тролаше“ Фејсбук и Инстаграм по падот?

од Vladimir Zorba
384 прегледи

Фејсбук и Инстаграм паднаа насекаде низ светот, а Елон Маск изгледа добро се забавувал, пренесува Unilad.

Денеска корисници ширум светот пријавија дека Фејсбук и Инстаграм не работат, а многу луѓе наеднаш биле одјавени од нивните апликации на Фејсбук и Месинџер.

Додека корисниците на Инстаграм се обидуваа да се најават на нивните сметки, им беше прикажана пораката „Има проблем при најавувањето, обидете се повторно подоцна“.

Многумина се прашуваа дали биле хакирани, но тоа не беше случај.

Down Detector забележа дека повеќе од 239.000 најавувања биле за Фејсбук и повеќе од 37.000 за Инстаграм во истиот временски период.

Мета објави одговор на проблемите, при што Енди Стоун, кој е задолжен за комуникации, изјави на мрежата Х „Свесни сме дека луѓето имаат потешкотии да пристапат до нашите услуги. Работиме на тоа“.

Но, овој остар пад беше премногу добра можност за Елон Маск да не ја искористи.

Сопственикот на мрежата X напиша на оваа мрежа „Ако ја читате оваа објава, тоа значи дека нашите сервери работат“.

Официјалната сметка на X исто така објави „Знаеме зошто сте сите тука сега“.

И бидејќи мрежата на Маск беше една од ретките што функционираше во тој момент, многу луѓе се насобраа кај неа за информации.

Многу корисници објавуваа слики и гифови од големи маси додека чекаат одговор.

Едно лице сподели: „Она кога ќе сфатите дека и Фејсбук и Инстаграм се прекинати и брзате кон Х“.

Друг напиша: „Не ја сменив лозинката на Фејсбук три пати во пет минути мислејќи дека сум хакиран, само за да сфатам дека сајтовите се паднати“.

А трет напиша дека мислел дека бил хакиран.

„Сите се на X мрежата за да проверат дали се единствените одјавени од Facebook, Instagram и Messenger. (Истото)“, напиша четвртиот.

Ватсап, кој исто така е сопственик на Мета, исто така имаше проблеми, иако се чинеше дека немаше прекини во сервисот.

Како и да е, според Down Detector имало околу 600 апликации за оваа мрежа.

Причината за падот сè уште не е позната и Мета треба да објави ажурирање на некој од своите канали или на мрежата Х, а Unilad, велат тие, контактирал со нив за одговори.

Слични содржини