Актерот Фред Вoрд почина на 79-годишна возраст

од Vladimir Zorba

Американскиот актер Фред Ворд почина на 79-годишна возраст, објави Асошиејтед прес. Не се соопштуваат ниту причините за неговата смрт, ниту местото, на барање на семејството. Рон Хофман, портпарол на актерот, изјави дека смртта се случила на 8 мај.

Фред Ворд ја доби наградата „Златен глобус“ за улогата во филмот „Short Cuts“ на режисерот Роберт Алтман од 1993 година. Актерот го игра американскиот астронаут Вирџил Грисом во продукцијата на „The Right Stuff“, која беше номинирана за Оскар за најдобар филм во 1984 година.

Едно од неговите први настапи беше во филмот на Клинт Иствуд во 1979 година, „Escape from Alcatraz“.

Меѓу многуте улоги кои Фред Ворд ги одигра во текот на неговата кариера е и онаа на американскиот претседател Роналд Реган. Тој е портретиран во шпионскиот трилер од Студената војна од 2009 година „Farewell“ на францускиот режисер Кристијан Карион. Вард играше споредна улога и во „Two Guns“ со Дензел Вашингтон и Марк Волберг.

Тој, исто така, глумеше во неколку телевизиски серии, меѓу кои и „Grey’s Anatomy“.

Неодамна, Ворд се појави во втората сезона на серијата на HBO „True Detective“ како пензиониран полицаец.

Слични содржини