Актуелно
Почетна / Магазин / Наука и технологии / Бесплатни AirPods во понудата за iPhone 2020?

Бесплатни AirPods во понудата за iPhone 2020?

Слушалките AirPods на Apple станаа еден од најпопуларните модели на пазарот, а успехот на неодамна лансираните AirPods Pro покажува дека луѓето сè уште сакаат да ги купат. Сепак, ова наскоро може да се промени, но не за друго, откако се шпекулира дека Apple може даги стави AirPods во кутијата на неговиот следен iPhone.

Всушност, иако ова не е прецизирано, можеби само моделите на Pro телефоните ќе добијат безжични слушалки, но не и поевтините опции. Сепак, ваквите гласини мора да бидат земени со резерва, затоа што Apple е добро познат по својата скржавост во однос на додатоците што ги вклучува во комплетите.

Годинава, за прв пат, на корисниците им се наплаќа брз полнач со телефон кој ги чини 1.000 долари, а поевтината варијанта продолжува да се бори со грдото бавно полнење од 5W. Кога станува збор за слушалките, компанијата со години го користи истиот адаптер Lightning, без оглед на моделот на телефон.

Ако гласината се испостави дека е вистина, ништо чудно зголемувањето на цената на моделите Pro да биде за уште 100 американски долари, на пример. Технички, тоа значи дека корисниците сè уште заштедуваат 60 долари, но во исто време плаќаат и 100 долари повеќе доколку веќе поседуваат пар AirPods.

За Apple, ваквиот потег има смисла ако компанијата сака да го прошири јазот помеѓу стандардните и Pro моделите – пар безжични AirPods во кутијата може да ги натера луѓето да „ископаат“ подлабоко во џебовите за поскап телефон.

loading...