Актуелно
Почетна / Спорт / Бројките покажуваат – Јувентус на Сари е подобар од оној на Алегри

Бројките покажуваат – Јувентус на Сари е подобар од оној на Алегри

Јувентус ја започнува својата прва сезона под водство на Маурисио Сари со низа успеси. Иако има многу долг пат пред крајот на кампањата, кога ќе се извлечат општите заклучоци, засега бројките индицираат дека Сари работи подобро од неговиот претходник Масимилијано Алегри.

Во моментов „старата дама“ е на врвот во однос на натпреварите освоени на сите турнири во текот на оваа кампања, ако ги земеме топ првенствата во Европа и Јужна Америка. Ниту еден друг тим во овие првенства не може да се пофали дека досега не дозволил пораз во првенството.

Што велат бројките? Минатата сезона, Макс Алегри го дозволи својот прв пораз на 7-ми ноември против Манчестер Јунајтед во неговиот 15-ти натпревар во кампањата, додека оваа година, Сари е без пораз на 16 натпревари. Одбраната на тимот е исто така многу добра – одбраната на Јувентус е најдобра во Италија и 5-та најдобра во Лигата на шампионите.

На ова можеме да ја додадеме одлична статистика на „бјанконерите“ на „Јувентус“ стадионот – тимот има одиграно 8 домашни натпревари досега во текот на сезоната, откако ги освои сите.

loading...