Ердоган: Русија, САД и Франција ја вооружуваат Ерменија

од Vladimir Zorba

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Русија, САД и Франција и доставуваат оружје на Ерменија.

„Ерменија повторно го наруши примирјето. Минската група на ОБСЕ, составена од Русија, САД и Франција, обезбедува сеопфатна поддршка за вооружување на Ерменија. Тие се на страната на Ерменија“, рече Ердоган, зборувајќи во провинцијата Ширнак.

Борбите на контактната линија во Карабах започнаа на 27 септември. Баку и Ереван се обвинуваат едни со други за избувнувањето на конфликтот. Во Ерменија е прогласена воена состојба и општа мобилизација. Во Азербејџан е воведен полициски час и делумна мобилизација. Лидерите на Русија, САД и Франција ги повикаа спротивставените страни да престанат со непријателствата и да започнат преговори без предуслови.

После тоа, преговори меѓу министрите за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан се одржаа во Москва на 9 октомври. Дипломатите беа поканети во руската престолнина од рускиот претседател Владимир Путин. Преговорите траеја повеќе од десет часа и завршија со усвојување на договор за прекин на огнот од пладне на 10 октомври за хумани цели за размена на воени заробеници и други притворени лица и телата на загинатите.

Сепак, истиот ден, страните започнаа да се обвинуваат едни со други за кршење на примирјето. За нов обид за организирање на хуманитарен прекин на огнот имаше обид во ноќта помеѓу 17 и 18 октомври, но само неколку часа по стапувањето во сила на примирјето, Ерменија и Азербејџан соопштија дека другата страна не се придржувала.

loading...

Слични содржини