Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Грција со СМС пораки до мигрантите: Не се обидувајте да поминете нелегално

Грција со СМС пораки до мигрантите: Не се обидувајте да поминете нелегално

Бегалците и мигрантите кои се вижат кон турско-грчката граница или се веќе таму, добиваат СМС порака да не се обидуваат нелегално да ја поминат грчката граница, бидејќи максимално е зголемена граничната безбедност, брифираат извори од грчката Влада.

-Од Република Грција: Грција го зголемува нивото на гранична безбедност до максимум. Не се обидувајте, нелегално да ја поминете грчката граница, е СМС пораката, на англиски јазик што веќе била испратена до илјадници лица.

Според истите извори, грчката Влада ги користи сите средства што ѝ се на располагање за да ги информира луѓето кои поттикнати од лажни вести се движат или се концентрираат на одредени точки на границата со Грција.

Во овој контекст, ја искористат можноста да испраќаат пораки преку за да се информираат насобраните групи.

loading...