Хрватска дополнително ги опушти мерките: Продолжено работно време за кафулиња

од Берта Китинска

Поради поволната епидемиолошка состојба во Хрватска, кафулињата, пекарите и јавните собири ќе можат да работат до 24 часа од утре, односно на полноќ.

Забраната за обука и натпреварување во затворен простор е исто така укината.

Во пресрет на Европското првенство, препораката до сите локални самоуправи не е да организираат масовни прегледи на фудбалски натпревари, беше речено на прес-конференцијата на Штабот за цивилна заштита.

Се препорачува масовните јавни собири и манифестации да се избегнуваат и за време на туристичката сезона, бидејќи значењето е да се користи, како што е објаснето, сè што епидемиолошката состојба дозволува, но контролирано.

Слични содржини