Како Чиле стана глобален лидер во вакцинацијата?

од Vladimir Zorba

Прагматичен пристап кон вакцините – ова е магичната формула што го направи Чиле светски лидер во вакцинацијата против коронавирус.

Чиле подели над 3,1 милиони дози вакцини на светот за 3 недели и со тоа стана глобален лидер во вакцинацијата против Ковид, по Велика Британија, САД, Обединетите Арапски Емирати и Израел.

По првичните критики за начинот на кој реагираа на пандемијата, чилеанските власти брзо се придвижија и набавија вакцини од неколку добавувачи со цел да имунизираат 80 проценти од населението до јуни. Земјата досега вакцинираше 16 проценти од своите 19 милиони жители во болници, училишта, стадиони и општински згради.

„Чиле може да биде горд“, рече министерот за здравство Енрике Париз. „За да стигнеме овде, започнавме да работиме минатиот мај за да обезбедиме доволно количество безбедни и ефикасни вакцини за сите Чилеанци“, рече тој.

Успешна кампања за вакцинација е во спротивност со ситуацијата во соседните земји. Бројот од 16,78 дози на 100 лица е значително поголем од дозата 2,83 поделена во Бразил, каде претседателот Жаир Болсонаро го опиша вирусот како „мал грип“. Ниту една друга јужноамериканска држава не успеа да вакцинира повеќе од еден процент од своето население, пишува Гардијан.

Чилеанските власти прво започнаа да вакцинираат лица постари од 90 години, за да се префрлат на лица над 65 години, пациенти со трансплантирани органи и оние на кои им е потребна дијализа за една недела, додека најновата пратка на вакцините Фајзер и Синовак ќе биде пренасочена на 250.000 наставници во пресрет на враќањето на учениците во училиштата во март, како и на хронично болните.

Повеќе од 200.000 луѓе починаа како резултат на коронавирусот, додека над 812.000 се заразени, претежно во главниот град Сантијаго. Воспоставени се мерки за затворање според нивото на инфекција, како и ноќниот полициски час.

„Имплементиравме прагматична стратегија“, рече Родриго Јањез, потсекретар во Министерството за трговија, задолжен за набавка на вакцини. „Ги разгледавме техничките и научните предности на секоја вакцина наместо политичките импликации и имаме договор со неколку лаборатории во случај испораката да забави“, додаде тој.

Државата одвои 200 милиони долари за набавка на вакцини, но Јањез вели дека „цехот“ ќе биде околу 300 милиони долари.

Чиле купи повеќе од 35 милиони дози, од кои 7,8 милиони преку програмата КОВАКС, 10 милиони кинески и Фајзер вакцини, како дози на АстраЗенека.

Тие први примија вакцини Фајзер, од кои 20.000 беа дистрибуирани на здравствените работници кои се во директен контакт со заразените. Медицинскиот персонал е вакциниран и со вакцините на Џонсон и JЏонсон и КанСино – и за двете е потребна само една доза за целосна имунизација, а властите во моментов размислуваат за набавка на вакцините Спутник V и Кјурвак.

Масовната имунизација со втората доза на вакцини започнува на 3 март, една година откако беше регистриран првиот случај на ковид 19 во Чиле.

loading...

Слични содржини