Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Меркел: Би било многу лошо ако ограничувањата се укинат премногу брзо

Меркел: Би било многу лошо ако ограничувањата се укинат премногу брзо

Германија нема да ги напушти сегашните ограничувања во борбата против коронавирусот барем 19 април, една недела по Велигден, изјави германската канцеларка Ангела Меркел.

Пандемијата не знае за празници, рече Меркел во телефонското интервју со новинарите, бидејќи работи од дома, пренесува „Политико“.

Таа ги повика Германците да останат дома, да избегнуваат патувања или да го посетуваат семејството во наредните денови, вклучувајќи го и славењето на Велигден.

Меркел рече дека донела одлука со министрите да ги продолжат ограничувањата до 19 април, а владата ќе ја преиспита ситуацијата во деновите што следат по празниците.

„Би било многу лошо ако ограничувањата се укинат премногу брзо и потоа повторно да се вратат“, изјави германската канцеларка.

loading...